Lezzetli Yemek Tarifleri

Kastamonu Püryan (Piran) Kuyu Kebabı

 

Kastamonu Püryan Kuyu Kebabı

Evde veya herhangi bir lokantada yapılmaz. Ancak Kastamonu'ya seyahat esnasında yemek mümkün. Fuar ve festivallerde de yapılıyor ama yıllar önce Feshane'de "Kastamonu Günleri"nde yemiş, yediğime pişman olmuştum. Tatmadan almamak da şart.

Püryan veya mahalli şive ile "piran" denen kuyu kebabı birçok bölgede yapılsa da en lezzetli bir şekilde Kastamonu yöresinde yapılıyor. Kebabın yapımı için yaklaşık 1,5 metre derinliğinde kuyu gerekiyor. Kuyunun içinde yakılan ateş ise ısısını başka bir yere harcayamaz ve sadece üstündeki ocakta pişen kuzuya ayırır. Böylece kuzu ile yemeğin içine atılan diğer sebzelerle birlikte yaklaşık iki saat boyunca pişiyor ve hem etin lezzeti sebzelere sebzelerin lezzeti ise ete geçiyor. Böylece ortaya harika bir yemek çıkıyor.

Püryan kebabında kuyunun etrafı çamurla kaplanıyor ve yemeğin lezzetini tam alması bekleniyor. Özellikle düğün ve toplu halde yenen yemeklerde misafirlere ikram edilen özel bir yemek olarak anılan püryan kuyu kebabı Kastamonu’yu gezenler için iyi bir alternatif.

Kebabın yanına ayran yahut yöreye özgü pilav ve salata da alabilir, üzerine yöresel tatlılardan birini deneyebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Kastamonu Püryan Kuyu Kebabı Tepside


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder